چراغ سیگنال

مشاهده همه 9 نتیجه

پیش از این که به ارائه توضیحات جزئی درباره چراغ سیگنال بپردازیم بهتر است با مفهوم کلی چراغ سیگنال آشنا شویم و تفاوت آن را با چراغ سیگنال اندازه‌گیری دریابیم.

به طور کلی چراغ سیگنال دستگاهی است که با نشانه‌های بصری وضعیت عملکرد یک مدار را ارائه می‌دهد و وظیفه آن نشان دادن روشن یا خاموش بودن یک دستگاه و تغییر شرایط سیگنال دهی به وسیله لنزهای رنگی قرمز، سبز، آبی، زرد و سفید است؛ در مقابل چراغ سیگنال اندازه‌گیری نه تنها وضعیت را نشان می‌دهد بلکه فاکتورهای مختلف را نیز اندازه‌گیری می‌کند.

Jbh سال‌هاست که در حوزه تولید تجهیزات برقی کاربردی و دانش بنیان فعالیت می‌کند و طیف وسیعی از محصولات برقی همچون کنتاکتور، چراغ سیگنال، ترموستات و انواع مختلفی از محافظ برق کاربردی و حرفه‌ای را طراحی و تولید می‌کند. در این مقاله قرار است به بررسی چراغ سیگنال‌های تولیدی jbh بپردازیم.

چراغ سیگنال اندازه گیری وسیله‌ای است که به کمک آن مقدار پارامترهای ولتاژ، جریان و فرکانس و سایر مؤلفه‌های برقی را اندازه‌گیری می‌کنند. به کمک این تجهیزات اطلاعات کاربردی و مفیدی در حوزه پایش و تعمیر و نگهداری تجهیزات برقی به کاربر، اپراتور، تکنسین و مهندسین برق منتقل می‌شود.

چراغ سیگنال‌های قدیمی فقط وجود برق را نشان می‌داد در حالیکه چراغ سیگنال دیجیتال افزون بر این، مقدار سیگنال را نیز نشان می‌دهد. چراغ سیگنال‌های دیجیتال JBH دارای ۱۰ تیپ متنوع است؛ این تنوع در قاب (جلو گرد و مربع) و در رنگ (قرمز، زرد، سبز، سفید و آبی) مشاهده می‌شود.

چراغ سیگنال کاربردهای بسیاری دارد و در بخش‌های مختلفی به کار گرفته می‌شود. چند مورد از مهم‌ترین کاربردهای چراغ سیگنال عبارتند از:

 • استفاده در تابلوبرق‌های صنعتی تک فاز و سه فاز
 • بهره‌گیری برای ماشین آلات صنعتی تک فاز و سه فاز
 • استفاده در تجهیزات الکتریکی سیار مانند مولدهای برق
 • استفاده در جعبه فیوز داخلی واحدهای ساختمان

 

انواع چراغ سیگنال دیجیتال اندازه‌گیری:

چراغ سیگنال دیجیتال حاصل تلفیق چراغ سیگنال و تجهیزات اندازه‌گیری است که پارامترهای الکتریکی مختلفی را اندازه‌گیری می‌کند و به انواع زیر تقسیم می‌شود. 

 

ابعاد فیزیکی:

دقیقا مشابه چراغ سیگنال‌های معمول است که با همان سایز ارائه میشود (با قطر برش 22 میلیمتر).

 

گارانتی:

محصول چراغ سیگنال اندازه گیری مثل سایر محصولات JBH دارای سه سال گارانتی تعویض بدون قید و شرط هستند.

 

چراغ سیگنال ساعت کارکرد

 کمپرسوری را در نظر بگیرید که لازم است پس از پشت سر گذاشتن 500 ساعت کارکرد فیلتر هوای آن تمیز و پس از 1000 ساعت تعویض شود. حال می‌توانید با نصب کردن یک چراغ سیگنال بر روی تابلو برق کمپرسور ساعات کارکرد آن را شمارش کنید. اینگونه متوجه خواهید شد که دقیقا چه زمان باید فیلتر هوا را تمیز یا تعویض کنید. این نوع چراغ سیگنال برای دیزل ژنراتورها که نیاز به نگهداری و تعمیرات ادواری دارند نیز بسیار مناسب است.

 

چراغ سیگنال توان لحظه‌ای

 در مناطقی که به صورت اشتراکی از وسایل استفاده می‌کنند، می‌توان از چراغ سیگنال توان لحظه‌ای کرد؛ مثلا سه ماینر با کارکردهای مختلف وجود دارد، به کمک این چراغ سیگنال می‌توان مشخص کرد هر ماینر چه میزان توان الکتریکی دارد و حدودا باید چه میزان از سهم هزینه برق را پرداخت کند.

 

چراغ سیگنال ترکیبی

 این چراغ سیگنال میزان ولتاژ و جریان را همزمان نشان می‌دهد و به سیگنال ولت آمپر نیز معروف است.

 

چراغ سیگنال تریپل

چراغ سیگنال تریپل ولتاژ، آمپر و فرکانس را اندازه‌گیری می‌کند. در گذشته به جای اینکه از چراغ سیگنال‌های کوچک استفاده کنند از تجهیزاتی به نام پاورمتر استفاده می‌شد که بسیار بزرگ و جاگیر بود و هزینه بالایی داشت؛ اما چراغ سیگنال تریپل جدا از اینکه بسیار کوچک است نصب بسیار آسانی نیز دارد.

برای اینکه کاربرد چراغ سیگنال‌های JBH را درک کنید در ادامه چندین مثال کاربردی ارائه می‌دهیم.

 • فرض کنید قرار است عملکرد یک پمپ را بررسی کنید. در صورتی که پمپ با فاصله زیادی از تابلو برق نصب شده باشد به کمک چراغ سیگنال می‌توانید عملکرد آن را ارزیابی کنید. بدین صورت که اگر پمپ روشن باشد و ولتاژ و برق در آن جریان داشته باشد چراغ سبز و اگر خاموش باشد و ولتاژی وجود نداشته باشد چراغ قرمز نمایان خواهد شد و شما می‌توانید از وضعیت آن اطلاع یابید.
 • فرض کنید به علت اضافه جریان یا over current الکترو موتور پمپ شما بیش از حد طبیعی جریان برق مصرف می‌کند و مدار محافظش قطع می‌شود. در این لحظه اگر پمپ شما مجهز به چراغ سیگنال باشد با روشن شدن چراغ قرمز متوجه این مشکل خواهید شد و از بروز سایر ایرادات و یا ایجاد خسارات احتمالی جلوگیری می‌کنید.
 •  امروزه با کمک چراغ سیگنال‌های JBH می‌توانید نوع ولتاژ، نوع ولت‌متر و حتی مقدار ولتاژ را مشخص می‌کند؛ مثلا به کمک چراغ سیگنال JBH مشخص می‌شود که برق جریانی در تجهیزات شما 220 ولت است یا 110 ولت.
 • به کمک چراغ سیگنال JBH می‌توانید ولتاژ و جریان را به راحتی اندازه‌گیری کنید. از چراغ سیگنال‌ها می‌توان در محیط‌های مسکونی و برای تجهیزاتی همچون پمپ آب استخر و جکوزی استفاده کرد.
 • هر دستگاهی ولتاژ معینی دارد؛ مثلا تجهیزات تک فاز 220 یا 230 و جریان پمپ استخر باید 3 چهارم آمپر باشه و اگر متوجه شده‌اید که از این حد فراتر رفته، می‌توانید عوامل تاثیرگذار همچون شیر آب، جرم گرفتگی و… را بررسی کنید.

 

مزایای چراغ سیگنال JBH

به نظر شما تجهیزاتی با این ابعاد کوچک، که هم وظیفه ولت‌متر و هم وظیفه چراغ سیگنال را به خوبی انجام می‌دهد دارای چه مزایای است؟

 • تجمیع این دو محصول موجب صرفه جویی در هزینه می‌شود.
 •  ابعاد و عمق فریم تابلو برق نسبت به نمونه قدیمی آن مناسب‌تر است. در موارد بسیاری کوچک شدن ابعاد تابلو موجب کاهش هزینه‌ها نیز می‌شود.
 • دقت بالا، زیبایی خیره کننده، کیفیت ظاهری و نمایشی این محصول می‌تواند بهره‌وری تابلو برق و ماشین آلات صنعتی شما را دوچندان کند.

 

چراغ سیگنال JBH بر چه اساسی دسته بندی می‌شود؟

چراغ‌های سیگنال یا به صورت تک یا با تجهیزاتی چون شاسی‌های استارت استپ، کلید سلکتوری، شارژ اضطراری و… به فروش می‌رسد. در زمان خرید چراغ سیگنال باید به سه عامل قطر بدنه، رنگ لامپ و مقدار ولتاژ توجه داشت. این عوامل برای نصب دستگاه‌های صنعتی یا تابلو برق‌ها مهم و اساسی است. در ادامه به بررسی هر یک از این المان‌ها می‌پردازیم:

 

ولتاژ

در زمان انتخاب و خرید باید به میزان ولتاژ مدار فرمان توجه داشت و سپس با توجه به آن دست به انتخاب چراغ سیگنال زد. ولتاژ چراغ سیگنال به ترتیب به صورت 24 ولت، 48 ولت، 110 ولت، 220 ولت در بازار موجود است. از آنجا که در مدل LED چراغ پس از انتخاب قابل تعویض نیست، باید ولتاژ چراغ قبل از خرید مشخص شود اما در مدل‌های رشته‌ای چراغ سیگنال هر زمان که نیاز بود قابل تعویض با مدل‌های دیگر است؛ از این رو می‌توانید متناسب با نوع کاربرد و نیاز خود از چراغ سیگنال‌ها با ولتاژ های متفاوت استفاده کنید. 

 

رنگ

رنگ‌های چراغ سیگنال با توجه به پیامی که می‌خواهد برساند متفاوت است. در بیشتر چراغ سیگنال‌ها نیازی به باز کردن قسمت اصلی چراغ نیست و تنها کافی است قسمت پلاستیکی تعویض شود. این چراغ‌ها در 7 رنگ سبز، زرد، قرمز، سفید، آبی، صورتی و فسفری موجود است. چهار رنگ رایج موجود در چراغ سیگنال‌های دیجیتال عبارتند از: سبز، سفید، قرمز، زرد که هر کدام نشان‌دهنده یک ویژگی خاص است: 

رنگ سبز: وقتی وضعیت کلید در حالت باز (open) باشد، چراغ سبز سیگنال روشن می‌شود.

رنگ سفید: رنگ سفید چراغ سیگنال زمانی روشن می‌شود که ماشین در حال کار باشد و تغذیه مدار فرمان از جریان دی‌سی بگذرد و در واقع معنای خاصی ندارد.

رنگ قرمز: رنگ قرمز چراغ سیگنال زمانی روشن می‌شود که وضعیت کلید در حالت بسته (close) باشد.

رنگ زرد: رنگ زرد چراغ سیگنال زمانی روشن می‌شود که وضعیت کلید در حالت خطا (flat) باشد.

 

قطر چراغ

قطر چراغ‌های سیگنال در دو سایز 16 و 22 میلی‌متر است. در تابلو‌های برق از چراغ سیگنال با قطر 22 میلی‌متر استفاده می‌شود که نشان‌دهنده روشنی بخشی از مدار یا تمام مدار است. برای نصب چراغ سیگنال باید با ابزارهایی چون لیزر، پانچ، گردبر چند سوراخ در سایز‌های استاندارد با توجه به ابعاد چراغ سیگنال، در سطح مورد نظر ایجاد کرد و چراغ سیگنال را در آن نصب کرد.

 

قیمت چراغ سیگنال

چراغ سیگنال‌ها انواع متنوعی دارند و هر کدام از آن‌ها کاربرد و خدماتی متفاوتی ارائه می‌دهند. به طور کلی نمی‌توان قیمت واحدی برای چراغ سیگنال اعلام کرد؛ زیرا عوامل متعددی بر قیمت آن‌ها تاثیر می‌گذارند.

 

نوع کاربرد

همانطور که گفته شد چراغ سیگنال کاربردهای متفاوتی دارد. برخی از آن‌ها که کاربرد مهم‌تری دارند قطعا قیمت بیشتری نیز دارند.

در هنگام خرید چراغ سیگنال حتما به مواردی که در بالا قید شده است دقت کنید.

 

خدماتی همچون گارانتی و خدمات پس از فروش:

ارائه خدمات مازاد همچون گارانتی می‌تواند بر قیمت نهایی تاثیر بگذارد. داشتن گارانتی برای برخی محصولات از الزامات ضروری است. برخی برندها به سبب ارائه خدمات منحصر به فرد قیمت بیشتری دریافت می‌کنند.

 

سبد خرید
پشتیبانی فنی
به بالای صفحه بردن

پشتیبانی آنلاین فروشگاه