کنترل فاز

تصویر کنترل فاز
فهرست مطالب

JBH بزرگ‌ترین تولید کننده محصولات مرتبط با صنعت برق است که توانسته با اتکا به دانش فنی، تیم حرفه‌ای و تخصص کافی بهترین و ایمن‌ترین تجهیزات را تولید و به بازار عرضه کند که یکی از این محصولات کنترل فاز است.

علاوه بر کنترل فاز می‌توانید انواع ترموستات هوشمند و چراغ سیگنال دیجیتال و سایر تجهیزات برقی را از jbh تهیه کنید.

برای آشنایی با عملکرد کنترل فاز و کاربرد آن خوب است این مطلب را انتها مطالعه کنید.

 

کنترل فاز چیست؟

کنترل فاز (PFC) یا همان کنترل زاویه فاز وسیله‌ای است که وظیفه محدود کردن توان در ولتاژهای متناوب را بر عهده دارد. این دستگاه توسط یک تریستور، SCR، تریاک و تیراترون، ولتاژهای متناوب را تعدیل می‌کند.

وظیفه اصلی کنترل فاز (PFC) کنترل و تعدیل مقدار ولتاژ، جریان یا توانی است که منبع تغذیه به بار وارد می‌کند؛ در واقع این کار برای حفظ مقدار مناسبی از جریان ​​در خروجی انجام می‌شود.

به طور معمول کنترل فاز را در تابلو برق نصب می‌کنند تا از بروز اختلالات ولتاژ و آسیب‌های احتمالی به قطعات و تجهیزات جلوگیری شود.

یک کنترل فاز استاندارد شامل برخی نشانگرها است که هر کدام از آن‌ها وظیفه خاصی دارند و نوعی پیام خاص را منتقل می‌کنند.

 • نشانگر AC: نشان دهنده میزان ولتاژ در شبکه است.
 • نشانگر REL: نشان دهنده وصل بودن رله است.
 • نشانگر F: نشان دهنده عدم تساوی فازها است.
 • نشانگر P: نشان دهنده دوفاز شدن یا جابجایی فازها است.

تصویر کاربرد کنترل فاز

کاربرد کنترل فاز

JBH به عنوان یکی از تولیدکنندگان انواع کنترل فاز توصیه می‌کند تا حتما در منزل خود برای حفاظت از تجهیزات و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی همچون سوختن تجهیزات برقی حتما از کنترل فاز استفاده کنید تا در صورت بروز هرگونه ناهماهنگی و یا اختلاف جریان برق قطع شده و از خسارات مالی و گاها جانی جلوگیری شود، چنین عملکردی را قبلا در چراغ سیگنال دیجیتال دیدیم؛ اما برخی تفاوت‌ها در این دو وجود دارد که با بررسی بیشتر متوجه خواهید شد

چند مورد از مهم‌ترین کاربردهای کنترل فاز عبارتند از:

 • تشخیص قطع بودن فاز در تجهیزات
 • تشخیص جابجایی فازها
 • هشدار در هنگام کاهش ولتاژ
 • هشدار در هنگام افزایش ولتاژ
 • قطع کردن مدار در صورت متقارن نبودن میزان ولتاژ
 • قطع کردن مدار در صورت بروز شوک‌های الکتریکی

 

انواع کنترل فاز

کنترل فاز انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها کاربرد و مزایای ویژه‌ای دارند. در ادامه به معرفی و بررسی انواع کنترل فاز می‌پردازیم.

 • رله عدم تعادل فاز

در صورتی که بار به صورت نامتقارن توزیع شود قسمتی از انرژی به راکتیو تبدیل می‌شود و انرژی بدون بهره برداری از بین می‌رود. دستگاه کنترل فاز برای جلوگیری از اتلاف این انرژی در صورت مشاهده توزیع نامتقارن، موتور را متوقف می‌کند.

 

 • رله توالی فاز

در صورتی که توالی فاز در تجهیزات رخ دهد موتور به صورت چرخش معکوس کار می‌کند و چنین مشکلی موجب شل شدن قطعات و ایجاد موقعیت‌های خطرناک می‌شود. در چنین شرایطی کنترل فاز برای جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات اقدامات لازم را اعمال می‌کند.

 • رله خرابی فاز

خراب شدن فاز موجب سوختن فیوز، خرابی تجهیزات، خرابی خط برق و… می‌شود؛ به همین دلیل دستگاه کنترل فاز با مشاهده چنین وضعیتی سریعا برق ورودی به دستگاه را قطع می‌کند تا از بروز مشکلات متعدد جلوگیری شود.

 • رله پایش ولتاژ

عملکرد مداوم تجهیزات برقی موجب آسیب جدی به قطعات می‌شود و گرم شدن بیش از حد تجهیزات را نیز به همراه دارد؛ به همین دلیل کنترل فاز با تعدیل یا قطع جریان از مشکلات این چنینی جلوگیری می‌کند.

 

تنظیم کنترل فاز

برای تنظیم کنترل فاز باید با هر دکمه و عملکرد آن آشنا باشید.

سه دکمه اصلی که روی این دستگاه تعبیه شده مربوط به منو، افزایش جریان و کاهش جریان است.

 • با دکمه افزایش جریان می‌توانید مقدار جریان را تنظیم کنید که معمولا تا ۶۰ آمپر قابل تنظیم است.
 • کاهش جریان بیشتر برای پمپ‌های آب اتفاق می‌افتد. شما می‌توانید با تنظیم آن روی حداقل ولتاژ از سوختن پمپ جلوگیری کنید.
 • با تنظیم دکمه عدم تقارن می‌توانید به دستگاه فرمان دهید که اگر فازها ۲۰ درصد با یکدیگر اختلاف داشتند چشم پوشی کند و اگر بیشتر از ۲۰ درصد اختلاف داشتند جریان را قطع کند تا از حوادث احتمالی جلوگیری شود. این گزینه بین ۷ تا ۱۰۰ درصد قابل تنظیم است.
 • گزینه بعدی زمان وصل رله بعد از برق دار شدن سیستم است که بین ۰ تا ۲۴۰ ثانیه قابل تنظیم است.
 • آخرین گزینه زمان تاخیر قطع رله است. با تنظیم آن می‌توانید مشخص کنید که چند ثانیه بعد از over load برق را وصل کند. این گزینه نیز بین ۰ تا ۱۰ ثانیه قابل تنظیم است.

 

قیمت کنترل فاز

قیمت کنترل فاز به عوامل مختلف بستگی دارد که دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها کیفیت و اصالت است.

تجهیزات مرتبط با صنعت برق در صورتی که از کیفیت کافی برخوردار نباشند، می‌توانند موجب ایجاد برخی مشکلات و خطرات شوند و خطرات مالی و جانی سنگینی را به جای بگذارد؛ در نتیجه توصیه می‌شود از مراکز معتبر خرید کنید تا از کیفیت و اصالت محصولات مطمئن باشید؛ برخی مراکز معتبری همچون JBH از خدمات پشتیبانی همه جانبه برخوردار است تا در صورت بروز هرگونه مشکلی در کنار شما باشد.

اصالت نیز از سایر ویژگی‌های مهمی است که خیال شما را در برابر هر مشکلی آسوده می‌دارد. با خرید محصولات اورجینال ضمن بهره‌مندی از کیفیت کافی، سلامت تجهیزات خود را نیز تضمین کنید.

 

جمع بندی

تنظیم و تست کنترل فاز یک کار کاملا تخصصی است که احتیاج به مهارت و دانش کافی دارد؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما برای تنظیم آن از یک فرد خبره و ماهر کمک بگیرید و اگر تخصص کافی ندارید شخصا اقدام به تنظیم آن نکنید؛ زیرا در صورت ایجاد هرگونه مغایرت امکان بروز خطاهای کنترل فاز وجود دارد و شاید خطراتی جبران ناپذیر اتفاق بیفتد.

نوشته‌های تازه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟
به بالای صفحه بردن