Search
Close this search box.

کلید نشتی جریان ترکیبی

کلید نشتی جریان ترکیبی با جلوگیری از هدر رفتن انرژی الکتریکی و برق مصرفی باعث صرفه‌جویی در مصرف برق نیز می‌شود. برای خرید این محصول با سه سال گارانتی بی قید و شرط jbh را انتخاب کنید.

نکته مهم: به یاد داشته باشیم که به کار بردن نام فیوز محافظ جان برای هر یک از اعضای این خانواده اشتباه و نشان از نا آگاهی گوینده دارد. در مهندسی برق چیزی به عنوان کلید یا فیوز محافظ جان وجود ندارد!

عضویت در خبرنامه JBH

توضیحات

کلید نشتی جریان ترکیبی، با نام اختصاری RCD هنگام ایجاد اختلاف جریان در سیستم‌های الکتریکی صنعتی یا خانگی با قطع جریان از بروز خطرات زیان آفرین جلوگیری می‌کند. کلید نشتی جریان با نصب در سیستم الکتریکی مراکز اداری، منازل مسکونی، ساختمان‌های تجاری و غیره از سوختگی سیم‌کشی ساختمان و آسیب به دستگاه‌های برقی جلوگیری می‌کند. همچنین؛ این محصول با جلوگیری از هدر رفتن انرژی الکتریکی و برق مصرفی باعث صرفه‌جویی در مصرف برق نیز می‌شود. JBH با ارائه محصولاتی همچون محافظ ولتاژ جریان تک فاز و سه فاز و محصولاتی از این قبیل سلامت برق تاسیسات شما را تضمین می‌کند. 

مزایای خرید کلید نشتی جریان از JBH

مزایای خرید کلید نشتی جریان از JBH

تجهیزات برقی همان قدر که خطر آفرین هستند به همان اندازه می‌توانند از وقوع اتفاقات ناگوار جلوگیری کنند و مفید واقع شوند؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما منزل یا محیط کاری خود را به تجهیزات ایمن و باکیفیت مجهز کنید تا با خاطری آسوده از محیطی امن لذت ببرید.

jbh ایمن‌ترین و متنوع‌ترین تجهیزات مرتبط با صنعت برق همچون ترموستات، کلید نشتی جریان ترکیبی و محافظ برق را با ۳ سال گارانتی بی قید و شرط تولید و عرضه کرده است.

از مهم‌ترین مزایای محصولات jbh تلفیق چندین محصول کاربردی با یکدیگر است که موجب شده شما بتوانید به میزان قابل توجهی در هزینه‌ها صرفه جویی کنید و مشکلات مربوط به کمبود فضا در تابلو برق را جبران کنید.

معرفی انواع کلید نشتی جریان

معرفی انواع کلید نشتی جریان

کلید نشتی جریان شامل دو دسته کلی RCCB و RCBO است که در ادامه بیشتر با آن‌ها آشنا خواهید شد.

 1. کلید RCCB: این کلید همانطور که در قسمت توضیحات اولیه به آن پرداختیم هنگام نشتی جریان به موقع عمل کرده و از آن جلوگیری می‌کند.
 2. کلید RCBO: این کلید هم مطابق کلید RCCB عمل می‌کند با این تفاوت که این کلید در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه هم عکس العمل نشان می‌دهد و از آن‌ها جلوگیری می‌کند. به این کلید، کلید ترکیبی نیز گفته می‌شود. علاوه بر این تقسیم‌بندی کلید نشتی جریان از نظر تیپ هم به‌صورت جداگانه در تیپ‌های A ،B و AC دسته‌بندی می‌شود.

 

 • تیپ AC: این تیپ از کلید جریان نشتی هنگام ورود جریان سینوسی، جریان نشتی ناگهانی و تدریجی را درنظر نمی‌گیرد و عکس‌العمل نشان می‌دهد.
 • تیپ A: این کلید نیز همانند تیپ AC عمل می‌کند؛ اما علاوه بر جریان‌های سینوسی، پالس‌های DC هم در این امر دخیل‌اند.
 • تیپ B:  این تیپ از کلید جریان نشتی هنگام ورود جریان سینوسی، جریان DC و پالس DC جریان نشتی ناگهانی و تدریجی را درنظر نمی‌گیرد و عکس‌العمل نشان می‌دهد.

قیمت کلید نشتی جریان ترکیبی

قیمت کلید نشتی جریان ترکیبی 

اگر قصد خرید کلید نشتی جریان دارید، بهتر است پیش از خرید از نظر قیمتی این محصول را با سایر محصولات مقایسه کنید. قیمت کلید محافظ جان از جمله کلید محافظ جان سه فاز، تکفاز و… به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که ۴ مورد از مهم‌ترین آن‌ها شامل اصالت، کیفیت، مدل، برند است. 

 • مدل

کلیدهای محافظ جان مدل‌های مختلفی دارد که به سبب کارکرد و وظایف متفاوت‌شان از لحاظ قیمتی با یکدیگر متفاوت‌اند؛ به عنوان مثال کلید محافظ جان ۴ پل که برای کارگاه‌های صنعتی استفاده می‌شود قیمت بیشتری نسبت به کلید محافظ دو پل دارد. 

 • اصالت

با خرید محصولات اورجینال می‌توانید از کیفیتی بالاتر، خدماتی بهتر و ایمن‌تر و از همه مهم‌تر گارانتی بهره ببرید. محصولات تقلبی جدا از اینکه کیفیت کافی ندارند می‌توانند خطر آفرین هم باشند. از آن‌جایی که تجهیزات برقی وظیفه مهمی در خانه دارند باید بهترین نوع آن را خریداری کنید تا خیال‌تان از همه جهات آسوده باشد.

 • کیفیت

یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که بر قیمت کلید نشتی جریان ترکیبی تاثیرگذار است کیفیت محصول است. برندهای معتبر معمولا در تولید و طراحی تجهیزات برقی از بهترین متریال‌ها استفاده می‌کنند؛ از این رو با نمونه‌های بی‌کیفیت بازار قیمت تفاوت‌تری دارند. 

 • برند

برندهای مختلف به سبب سابقه کاری و یا شهرت بیشتری که دارند قیمت‌های متفاوتی برای محصولات خود اعلام می‌کنند؛ اما JBH با در نظر گرفتن رضایت مشتری و حق انصاف بهترین مارک کلید محافظ جان را با قیمتی مناسب ارائه می‌دهد.

اجزای تشکیل دهنده کلید نشتی ترکیبی

اجزای تشکیل دهنده کلید نشتی ترکیبی

هر کلید محافظ جان از چندین جزء مهم تشکیل شده است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 

ترمینال‌های فرد: مربوط به ورودی کلید

ترمینال‌های زوج: مربوط به خروجی کلید

IN: جریان مدار

IXN: جریان حساسیت به نشت محافظ جان

UN: ولتاژ مدار

دکمه TEST: جهت بررسی عملکرد کلید

ترمینال N: ترمینال مخصوص نول

علامت ۰ و ۱: یک نشان دهنده وصل بودن کلید و ۰ نشان دهنده قطع بودن کلید است.

نشانگر: نشان دهنده وضعیت روشن و خاموش بودن محافظ جان است. 

کاربرد کلید نشتی جریان ترکیبی

کاربرد کلید نشتی جریان ترکیبی

محافظ جان کاربردهای متنوعی دارد و از آنجایی که وظیفه مهم و خطیری بر عهده دارد، پیشنهاد می‌شود حتما از آن‌ در سیستم برقی منازل و محیط‌های کاری خود استفاده کنید.

در ادامه چند نمونه از مهم‌ترین کاربردهای محافظ جان را به اختصار توضیح خواهیم داد.

تابلو برق ورودی

نصب کلید نشتی جریان ترکیبی در تابلو برق می‌تواند از خطراتی همچون آتش سوزی‌های ناشی از اضافه بار و اتصال کوتاه جلوگیری کند.

سوئیچ‌ها و پریزها

با نصب کلید نشتی جریان ترکیبی در سوئیچ و پریز می‌توانید از خطراتی همچون برق گرفتگی جلوگیری کنید.

مناطق مرطوب همچون حمام و سرویس بهداشتی

از آنجایی که در محیط‌های مرطوب پوست خیس است و بدن در برابر جریان الکتریکی حساس است، با نصب یک کلید محافظ جان می‌توانید از نشتی جریان برق جلوگیری کنید.

تست جریانی کلید نشتی جریان ترکیبی

تست جریانی کلید نشتی جریان ترکیبی چگونه است؟

برای تست جریانی کلید نشتی جریان سه فاز، تکفاز و… اول از همه به یک لامپ با وات پایین احتیاج داریم. توان لامپ مذکور نباید از ۸ وات واقعی کمتر باشد؛ زیرا اکثر کلیدهای محافظ جان حساسیت ۳۰ میلی آمپری دارند؛ با این حال برای آن دسته از محافظ جان‌هایی که حساسیت ۳۰۰ میلی آمپری دارند می‌توانید از یک لامپ  وات استفاده کنید.

در گام اول باید ولتاژ 220 ولت برق شهری را مشابه تست قبلی به ترمینال‌های IN و N ورودی وصل کنید.

دو سر سیم لامپ را به ترمینال‌های OUT و N خروجی در پایین متصل کنید.

شستی کلید محافظ جان را بالا ببرید و وضعیت ON را در این کلید فعال کنید؛ با این کار لامپ روشن می‌شود.

در این مرحله باید سیم متصل به ترمینال N در خروجی را جدا کرده و برای یک لحظه به ترمینال N در ورودی تماس دهید؛ به این منظور کافیست تنها سر سیم را به پیچ ترمینال N ورودی بزنید.

به محض تماس سیم به ترمینال N ورودی، لامپ باید برای لحظه‌ای روشن شده و در ادامه هم کلید محافظ جان بلافاصله مدار را قطع کند؛ یعنی شستی را از وضعیت ON به OFF برگرداند.

اگر به هر دلیلی فرآیند بالا به طور کامل انجام نپذیرد و محافظ جان مدار را قطع نکند و لامپ روشن بماند، به این معنی است که کلید محافظ جان شما خراب بوده و فاقد حساسیت لازم در عملکرد است.

 

سوالات متداول

 • کلید نشتی جریان چیست؟

کلید نشتی جریان نوعی دستگاه خانگی است که با نام اختصاری RCD شناخته می‌شود. این محصول گاها با کلید محافظ جان اشتباه گرفته می‌شود و با نصب در سیستم الکتریکی مراکز اداری، منازل مسکونی، ساختمان‌های تجاری و غیره از سوختگی سیم‌کشی ساختمان و آسیب به دستگاه‌های برقی جلوگیری می‌کند. 

 • آیا کلید نشتی جریان دارای گارانتی است؟

بله. تمامی محصولات مجموعه jbh مانند کلید مینیاتوری و کلید نشتی جریان دارای گارانتی سه ساله تعویض هستند که خیال شما را بابت خرید این محصولات راحت می‌کند. 

 • قیمت کلید نشتی جریان چقدر است؟

کلید نشتی جریان انواع مختلفی دارد که هر یک از آن‌ها قیمت متفاوتی دارند. برای اطلاع از قیمت و خرید انواع کلید نشتی جریان می‌توانید از طریق همین صفحه اقدام کنید و یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

1 دیدگاه برای کلید نشتی جریان ترکیبی

 1. تهرانی

  باسلام. کلید نشتی جریان ترکیبی، همون RCD هست؟

  • JBH

   با سلام. بله . کلید نشتی جریان ترکیبی، با نام اختصاری RCD شناخته میشود.

دیدگاه خود را بنویسید

محصولات مرتبط

1 دیدگاه برای کلید نشتی جریان ترکیبی

 1. تهرانی

  باسلام. کلید نشتی جریان ترکیبی، همون RCD هست؟

  • JBH

   با سلام. بله . کلید نشتی جریان ترکیبی، با نام اختصاری RCD شناخته میشود.

دیدگاه خود را بنویسید
پشتیبانی فنی

نظر شما مهم است: نظرسنجی کوتاه برای بهبود خدمات JBH

این نظرسنجی تنها ۵ دقیقه از زمان شما را خواهد گرفت اما تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت خدمات و محصولات برند JBH خواهد داشت.
برای شروع نظرسنجی روی لینک زیر کلیک کنید.

با تشکر از مشارکت فعال شما

پشتیبانی آنلاین فروشگاه