کنتاکتورها

نمایش دادن همه 4 نتیجه

پشت هر وسیله برقی که این روزها استفاده می‌کنید دنیایی از فرایندها و فعل و انفعالات است که عملکردهای مختلفی را خلق می‌کند. برای یک اتصال کوتاه و آسان باید مراحل مختلفی طی شود که این مراحل بدون وجود تجهیزات ایمن طی نخواهد شد. یکی از این تجهیزات کنتاکتور است که در ادامه به صورت مفصل در مورد عملکرد، انواع و کاربرد آن توضیح داده‌ایم.

چرا برای خرید کنتاکتور JBH را انتخاب کنیم؟

اکثر افراد برای خرید هر محصولی مجموعه‌ای را انتخاب می‌کنند که خدمات و ویژگی‌های منحصر به فرد ارائه دهد، در همین راستا مجموعه JBH با ارائه خدماتی ارزنده و بی‌مثال رضایت و اعتماد اکثر مشتریان را جلب کرده است؛ همچنین توانسته با تولید محصولاتی جدید همچون چراغ سیگنال دیجیتال نیاز مشتریان خود را رفع کند.

دو مورد از مهم‌ترین مزایای محصولات JBH که رضایت اکثریت را جلب کرده است عبارتند از:

 • تلفیق چندین محصول با یکدیگر همچون ترموستات هوشمند که علاوه بر صرفه جویی در هزینه‌ها فضای کمتری را در تابلو برق اشغال می‌کند و این گزینه می‌تواند چالش بسیاری از تعمیرکاران را رفع کند.
 • ایمنی بالا و دانش بنیان بودن محصولات 
 • پشتیبانی همه جانبه

مواردی که گفته شد تنها قسمتی از مزایای محصولات گروه فنی مهندسی JBH است.

ویژگی‌های کنتاکتور JBH

کنتاکتورهای JBH در دو نوع کلید دار و اتومات ارائه می‌شوند و از امکاناتی همچون ۳ سال گارانتی و تعویض بی قید و شرط برخوردار است.

کنتاکتور JBH دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است؛ به همین دلیل جایگزین مناسبی برای مصرف کننده‌های تک فازی است که تا کنون از کنتاکتورهای سه فاز استفاده می‌کردند.

 • کیفیت بی نظیر
 • IP بالا 
 • زیبایی و مینیاتوری بودن
 •  کم صدا بودن
 • اشغال فضا به اندازه ⅓ کنتاکتورهای سه فاز
 • کاهش هزینه در فریم تابلو برق 
 • عدم نیاز به تعمیر و نگهداری های فصلی

انواع کنتاکتور JBH

کنتاکتور JBH دارای دو پل ۲۵ آمپری است که به دو حالت قابل استفاده است. 

کاربرانی که جریانی کمتر از ۲۵ آمپر تکفاز نیاز دارند، می‌توانند از یک پل فاز و از پل دیگر نول را عبور دهند و با این کار می‌توانند تا ۵۰ آمپر جریان تولید کنند؛ در واقع ۵۰ آمپر برای بارهای کاملا اهمی و ۲۰ آمپر برای بارهای کاملا سلفی.

 • اگر با همه این اوصاف به جریانی بیشتر از این مقدار نیاز دارید تیپ دو پل ۶۳ آمپر راهگشای این مساله است.
 • کنتاکتور ۴ پل

JBH برای مصارف سه فاز هم محصولاتی را ارائه داده است. کنتاکتور ۴ پل ۶۳ آمپر که به شما این امکان را می‌دهد که علاوه بر سه فاز، بتوانید نول را هم قطع و وصل کنید.

 • کنتاکت کمکی

کنتاکت کمکی یکی از محصولات جانبی است که بصورت جداگانه ارائه می‌شود. این محصول دارای یک تیغه باز و یک تیغه بسته است که به صورت اکسپنشن جانبی به بغل محصول وصل می‌شود.

کنتاکتور چیست؟

اگر قصد دارید بدانید کنتاکتور چیست و انواع آن را بشناسید آنچه در ادامه توضیح داده شده است را مطالعه کنید.

کنتاکتور وسیله‌ای الکتریکی است که برای روشن یا خاموش کردن مدار الکتریکی، کنترل موتورهای الکتریکی و تامین توان عملیاتی استفاده می‌شود.

عملکرد کنتاکتور همچون رله است با این تفاوت که کنتاکتور این قابلیت را دارد تا ظرفیت بیشتری از جریان برق را حمل یا قطع و وصل کند که این میزان در رله بسیار کمتر است؛ همچنین از لحاظ سایز، کنتاکتورها بسیار جمع و جورتر هستند و می توان آن‌ها را در زمین نیز نصب کرد. 

به کمک این تجهیزات می‌توان جریان را در طیف وسیعی از چند آمپر تا هزاران آمپر و از 24 ولت دی سی تا هزاران ولت قطع یا وصل کرد؛ همچنین این دستگاه در اندازه‌های مختلف، از ابعاد دستی گرفته تا اندازه‌هایی همچون یک متر عرضه می‌شود.

مهم‌ترین مولفه‌ای که موجب شده کنتاکتورها از سایر تجهیزات متمایز باشند این است که قابلیت مدیریت جریان‌های بیش از 5000 آمپر و توان بالای بیش از 100 کیلو وات را دارند.

کاربرد کنتاکتور

کنتاکتور کاربردهای فراوانی دارد که ما تنها به چند مورد از مهم‌ترین آن‌ها بسنده کردیم.

کنترل روشنایی

کنتاکتورها اغلب برای کنترل مرکزی تاسیسات روشنایی بزرگ، مانند ساختمان اداری یا خرده فروشی به کار گرفته می‌شوند؛ همچنین برای کاهش مصرف برق در کویل‌های کنتاکتور از کنتاکتورهای ضامنی استفاده می‌شود.

استارت موتور الکتریکی

کنتاکتورها می‌توانند به عنوان یک استارت مغناطیسی عمل کنند و به عنوان یک جزء ضروری امکاناتی از قبیل محافظت از قطع برق، ولتاژ کمتر و اضافه بار را نیز فراهم می‌کند.

کنترل موتور

یکی دیگر از کاربردهای کنتاکتور استفاده از آن در موتورهای الکتریکی است که این روزها بسیار مورد توجه است.

معرفی اجزای کنتاکتور

کنتاکتور برای اینکه بتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد به برخی اجزا و تجهیزات نیاز دارد که برخی از آن‌ها را به صورت خلاصه معرفی می‌کنیم.

سیم پیچ (الکترومغناطیس)

مهم‌ترین بخش در کنتاکتورها سیم پیچ یا همان الکترومغناطیس است که وظیفه آن تامین کردن نیروی محرکه برای بستن کنتاکت‌ها است.

محفظه

هر کنتاکتور دارای یک محفظه است که وظیفه عایق و محافظت در برابر تماس را فراهم می‌کند. محفظه از مواد مختلفی مانند پلی کربنات، پلی استر، نایلون 6، باکالیت، پلاستیک‌های ترموست ساخته شده است.

به طور کلی، کنتاکتور قاب باز، دارای یک محفظه اضافی است که از دستگاه در برابر آب، هوای بد، خطرات انفجار، گرد و غبار و روغن محافظت می‌کند؛ علاوه بر این دو، اجزای دیگری همچون فنرهای تماسی، کنتاکت‌های کمکی و کنتاکت‌های برق وجود دارد که هر کدام نقش جداگانه‌ای دارد.

نحوه عملکرد کنتاکتور به چه صورت است؟

با بررسی عملکرد هر کدام از اجزا می‌توانیم به نحوه کارکرد کلی کنتاکتور پی ببریم.

عملکرد کنتاکتور بدین صورت است؛ جریانی که از کنتاکتور می‌گذرد، آهنربای الکتریکی را تحریک کرده و آهنربای الکتریکی پس از برانگیخته شدن میدان مغناطیسی تولید می‌کند؛ سپس هسته کنتاکتور، آرمیچر را به حرکت درمی‌آورد. یک کنتاکت معمولی بسته (NC) مدار بین کنتاکت‌های ثابت و کنتاکت‌های متحرک را کامل می‌کند و اجازه می‌دهد تا جریان از این کنتاکت‌ها به بار الکتریکی منتقل شود. هنگامی که جریان حذف می‌شود، سیم پیچ بدون برق می‌شود و مدار را باز می‌کند. کنتاکت کنتاکتورها به دلیل عملکرد سریع باز و بسته شدنشان شناخته می‌شوند.

نکته: با توجه به اینکه در استفاده از این محصول با جریانات قوی سروکار دارید توصیه می‌شود حتما برای نصب کنتاکتور از متخصصین و افراد خبره در این حوزه کمک بگیرید.

آشنایی با انواع کنتاکتور

کنتاکتورها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و کاربردهای خاصی دارند.

سوئیچ تیغه چاقو

اولین کنتاکتوری که ساخته شد با عنوان سوئیچ تیغه چاقو معرفی شد. این کنتاکتور اواخر دهه 1800 رونمایی شد. اجزای تشکیل دهنده آن یک نوار فلزی و یک اهرم بود که از آن برای بالا یا پایین کشیدن سوئیچ استفاده میشد.

یکی از بزرگ‌ترین ایرادات این کنتاکتور این بود که کنتاکت‌ها به سرعت فرسوده و کلیدهای مسی دچار آسیب می‌شدند و این موضوع ایمنی کنتاکتور را به شدت کاهش می‌داد و دقیقا به همین دلیل استفاده از آن‌ها منسوخ شد.

کنتاکتور دستی

با توجه به اینکه کنتاکتورهای ابتدایی ایمنی کافی نداشتند مهندسین به ساخت و تولید کنتاکتوری دیگر به اسم کنتاکتور دستی روی آوردند.

مهم‌ترین ویژگی‌های کنتاکتور دستی عبارتند از:

 • ایمنی بیشتر
 • اندازه کوچکتر 
 • جایگزین شدن کنتاکتورهای دوتایی به جای کنتاکتور تک 

کنتاکتور مغناطیسی

این نوع کنتاکتور بر خلاف دو نمونه قبلی نیازی به دخالت انسان ندارد و یکی از پیشرفته‌ترین طراحی‌های کنتاکتور است که از راه دور نیز کار می‌کند.

قیمت کنتاکتور چقدر است؟

قیمت کنتاکتور به عوامل مختلفی بستگی دارد که کیفیت و اصالت دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها است.

هر چقدر یک محصول با کیفیت‌تر باشد قطعا قیمت آن نیز بیشتر است؛ از طرفی خرید محصولات اورجینال به سبب کیفیت بالا و رعایت حقوق صاحب اثر قیمت بالاتری دارند.

برای اطمینان از خرید خود خوب است از مجموعه‌ای معتبر و قابل اعتماد خرید کنید که از ایمنی و اورجینال بودن آن اطمینان کامل داشته باشید.

JBH به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولید کننده‌های قطعات الکتریکی توانسته است در طول تمامی سال‌های فعالیت خود با تکیه بر دانش فنی و تخصص تیم اجرایی خود ایمن‌ترین و جدیدترین تجهیزات را تولید و با تضمین قیمت و کیفیت به بازار عرضه کند؛ همچنین ارائه خدماتی همچون سه سال گارانتی و تعویض بی قید و شرط از سایر خدمات این مجموعه است.

سبد خرید
چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟
به بالای صفحه بردن