محافظ جان

فهرست مطالب

تجهیزات برقی همان قدر که خطر آفرین هستند به همان اندازه می‌توانند از وقوع اتفاقات ناگوار جلوگیری کنند و مفید واقع شوند؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما منزل یا محیط کاری خود را به تجهیزات ایمن و باکیفیت مجهز کنید تا با خاطری آسوده از محیطی امن لذت ببرید.

تیم فنی مهندسی jbh با سال‌ها سابقه درخشان به کمک تیم فنی و دانش تخصصی خود توانسته است ایمن‌ترین و متنوع‌ترین تجهیزات مرتبط با صنعت برق همچون ترموستات، محافظ جان و چراغ سیگنال را با ۳ سال گارانتی بی قید و شرط تولید و عرضه کند.

از مهم‌ترین مزایای تولیدات jbh تلفیق چندین محصول کاربردی با یکدیگر است که موجب شده شما بتوانید به میزان قابل توجهی در هزینه‌ها صرفه جویی کنید و مشکلات مربوط به کمبود فضا در تابلو برق را جبران کنید.

در این مقاله اطلاعاتی در مورد اینکه فیوز محافظ جان چیست؟ چه کاربرد و مزایایی دارد؟ چگونه نصب می‌شود و قیمت آن چقدر است در اختیارتان می‌گذاریم.

برای اطلاع از قیمت و آشنایی با جزئیات محافظ جان حتما به صفحه محصولات jbh مراجعه کنید.

 

محافظ جان چیست؟

یکی از کاربردی‌ترین کلیدهای حفاظتی، کلید محافظ جان است که وظیفه اصلی آن حفاظت از اشخاص و تجهیزات در برابر خطرات احتمالی است. این کلید را با عنوان‌هایی همچون کلید تفاضلی، کلید جریان باقیمانده و کلید جریان دیفرانسیلی می‌شناسند.

وظیفه کلید محافظ جان اندازه گیری میزان جریان ورودی و خروجی در تجهیزات است تا بتواند از مشکلاتی همچون نشت برق و ایجاد شوک‌های ناشی از تماس مستقیم اطلاع یابد.

فیوز محافظ جان میزان جریان ورودی و جریان خروجی را اندازه گیری می‌کند، در صورتی که این جریان در مسیر رفت و برگشت یکسان باشد نشان دهنده عملکرد صحیح سیستم است؛ اما اگر هر گونه مغایرتی وجود داشته باشد مدار قطع می‌شود؛ زیرا چنین شرایطی نشان دهنده نشت برق بین سیم‌های فاز و نول است.

از آنجایی که نشت برق موجب آتش سوزی در ساختمان و یا برق گرفتگی می‌شود، کلید محافظ جان در کسری از ثانیه جریان را قطع می‌کند تا از وقوع اتفاقات ناگوار جلوگیری شود.

تصویر اجزای محافظ جان

آشنایی با اجزای محافظ جان

هر کلید محافظ از چندین جزء مهم تشکیل شده است که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

 • ترمینال‌های فرد: مربوط به ورودی کلید
 • ترمینال‌های زوج: مربوط به خروجی کلید
 • IN: جریان مدار
 • IXN: جریان حساسیت به نشت محافظ جان
 • UN: ولتاژ مدار
 • دکمه TEST: جهت بررسی عملکرد کلید
 • ترمینال N: ترمینال مخصوص نول
 • علامت ۰ و ۱: یک نشان دهنده وصل بودن کلید و ۰ نشان دهنده قطع بودن کلید است.
 • نشانگر: نشان دهنده وضعیت روشن و خاموش بودن محافظ جان است.

 

معرفی انواع محافظ جان

کلیدهای محافظ جان یا همان (RCD (Residual Current Device به دو دسته کلی یعنی RCCB و RCBO تقسیم می‌شود که در ادامه به صورت مفصل به بررسی این دو مدل می‌پردازیم. 

 

کلیدهای RCCB

کلید RCCB یا همان کلیدهای قطع جریان نشتی وظیفه دارند از تجهیزات و افراد در برابر نشتی برق محافظت کنند. این نوع کلی محافظ جان از حفاظت اضافه بار برخوردار نیستند.

 

کلیدهای RCBO

کلیدهای RCBO از جمله کلیدهای محافظ جان هستند که علاوه بر جریان نشتی برق، میزان اضافه بار را نیز تشخیص می‌دهند و وظیفه اصلی آن‌ها حفاظت از تجهیزات و افراد در برابر حفاظت بار است. این نوع کلید در بازار با نام کلید محافظ جان ترکیبی شناخته می‌شود.

در اروپا این نوع کلید را با همین عنوان می‌شناسند اما در کانادا و آمریکا به GFCI معروف است.

علاوه بر مواردی که گفته شد کلید محافظ جان انواع دیگری نیز دارد که بر اساس نوع فاز و میزان آمپر دسته بندی می‌شود و پرکاربردترین آن‌ها شامل محافظ جان تک فاز، محافظ جان سه فاز، محافظ جان ۶۳ آمپر و محافظ جان ۲۵ آمپر است.

 

کاربرد کلید محافظ جان

محافظ جان کاربردهای متنوعی دارد و از آنجایی که وظیفه مهم و خطیری بر عهده دارد، پیشنهاد می‌شود حتما از آن‌ در سیستم برقی منازل و محیط‌های کاری خود استفاده کنید.

در ادامه چند نمونه از مهم‌ترین کاربردهای محافظ برق را به اختصار توضیح خواهیم داد.

 

تابلو برق ورودی

نصب کلید محافظ برق در تابلو برق می‌تواند از خطراتی همچون آتش سوزی‌های ناشی از اضافه بار و اتصال کوتاه جلوگیری کند.

 

سوئیچ‌ها و پریزها

با نصب کلید محافظ جان در سوئیچ و پریز می‌توانید از خطراتی همچون برق گرفتگی جلوگیری کنید.

 

مناطق مرطوب همچون حمام و سرویس بهداشتی

از آنجایی که در محیط‌های مرطوب پوست خیس است و بدن در برابر جریان الکتریکی حساس است؛ با نصب یک کلید محافظ جان می‌توانید از نشتی جریان برق جلوگیری کنید.

تصویر نصب ماحفظ جان

نصب محافظ جان به چه صورت است؟

نصب محافظ جان بسیار آسان است؛ تنها لازم است چندین سیم فاز و نول را به ورودی و خروجی‌های مشخص شده نصب کنید.

محافظ جان در دو مدل دو پل و چهار پل ارائه می‌شود که نحوه نصب این دو کمی با یکدیگر متفاوت است. کلید دو پل برای مصارف خانگی و کلید چهار پل برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • برای نصب کلید محافظ جان دو پل لازم است سیم نول به ترمینال N و سیم فاز به ترمینال L نصب شود.
 • در کلیدهای محافظ جان تک فاز و سه فاز باید تمامی سیم‌های فاز و نول را به ورودی و خروجی کلید متصل کنید.
 • درجه حفاظت کلیدها به جهت جلوگیری از ورود برخی اجسام خارجی روی IP40 تنظیم می‌گردد.
 • ترمینال‌های ورودی و خروجی کلیدها باید متناسب با نوع آمپر برای بالاترین قطر در نظر گرفته شود.

 

قیمت محافظ جان چقدر است؟

قیمت محافظ برق به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که دو مورد از مهم‌ترین آن‌ها شامل اصالت، کیفیت، مدل، برند و غیره است.

 

اصالت

با خرید محصولات اورجینال از کیفیتی بالاتر، خدماتی بهتر و ایمن‌تر و همچنین گارانتی استفاده کنید. محصولات تقلبی جدا از اینکه کیفیت کافی ندارند می‌توانند خطر آفرین باشند.

از آنجایی که تجهیزات برقی وظیفه خطیری دارند باید بهترین نوع آن را خریداری کنید تا خیال‌تان از همه جهات آسوده باشد.

 

مدل

کلیدهای محافظ جان مدل‌های مختلفی دارد که به سبب کارکرد و وظایف متفاوت‌شان از لحاظ قیمتی با یکدیگر متفاوت‌اند؛ به عنوان مثال کلید محافظ جان ۴ پل که برای کارگاه‌های صنعتی استفاده می‌شود قیمت بیشتری نسبت به کلید محافظ دو پل دارد.

 

برند

برندهای مختلف به سبب سابقه کاری و یا شهرت بیشتری که دارند قیمت‌های متفاوتی برای محصولات خود اعلام می‌کنند؛ اما JBH با در نظر گرفتن رضایت مشتری و حق انصاف محصولات با کیفیت خود را با قیمتی مناسب ارائه می‌دهد.

نوشته‌های تازه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟
به بالای صفحه بردن